V hodinách pracovního vyučování jsme během měsíce října se třídou paní Mgr. Lenky Kopřivové vyrobili v keramické dílně hmyzí domečky a poté je i nainstalovali na zahradní domek školní zahrady. Na naší školní zahradě žije mnoho druhů velmi užitečného hmyzu, pro které jsme tyto „hmyzí okénka“ připravili. Mezi velmi užitečný hmyz patří vedle slunéčkovitých brouků a larev pestřenek zejména zlatoočky, jejichž larvy se živí výhradně mšicemi. Pokusně bylo zjištěno, že jedna larva slunéčka sedmitečného sežrala 3100 červců. Ani škvor se nedá zahanbit a svůj podíl mšic a housenek zlikviduje.
Pokud se Vám na Vaší zahrádce přemnožily bylinky a jste ochotni je věnovat dětem ze školy, budeme rádi. Během měsíce dubna připravíme s žáky vhodné stanoviště a v květnu osadíme aromatickými bylinkami, které poslouží v hodinách smyslové výchovy, prvouky, přírodopisu a přírodovědy. Využijeme je v pracovním vyučování a ergoterapii při přípravě jídel ve cvičné kuchyni. Děti se o ně budou učit starat v pracovním vyučování nejen ve výuce, ale i v družině. Těšíme se na petržel, koliandr, pažitku, libeček, tymián, dobromysl, pelyněk, mátu, meduňku, rukolu, měsíček, heřmánek a další rostlinky. Paní zástupkyně již se žáky vyšších ročníků připravuje keramické zápichy a dekorační předměty! Nechte se překvapit, vypadají opravdu úžasně!
Další chystanou realizací je smyslový chodníček. Několikametrová dlouhá stezka podél stávajícího chodníku v zahradě bude sloužit ke smyslové stimulaci a hrám žáků. Povrch stezky bude vždy po metru pokryt jiným materiálem. Štěrky různých velikostí frakcí, oblé kamínky, písek, kůra, minerální mulč nasypaná do vyhloubené cca 20-ti centimetrové struhy podložené netkanou textilií. I tento projekt bude vytvořen z vlastních zdrojů, proto uvítáme spoluúčast rodičů a přátel školy.